حرز امام جواد علیه السلام, مطالب آموزنده و مفید اسرارالشفاء

آیا حرز امام جواد علیه السلام باید به نام باشد؟ و اگر صاحب حرز به رحمت خدا رفت چه باید کرد؟

آیا حرز امام جواد علیه السلام باید به نام فرد نوشته شود؟ و اگر شخص صاحب حرز فوت کرد چه باید کرد؟

ایا حرز به اسم باشد

بسیاری از عزیزان می پرسند آیا حرز امام جواد علیه السلام باید حتما به نام شخص نوشته شود ، اصلا این به نام نوشته شدن یعنی چه؟

وقتی به اصطلاح حرز را به نام کسی می نویسند ، به معنی این نیست که مانند دعاهایی که بین دعا نام اشخاص اورده می شود و دعا خطاب به شخص محصوب می شود یا مانند دعای شرف الشمس که به حروف ابجد است و اینطور رسیده که نام مادر شخص سفارش دهنده و خود شخص نیز پشت نگین حکاکی می شد(البته در این رابطه با حکاکی نام مادر و شخص در پشت نگین ما منبعی نیافتیم!ولی بسیار مرسوم است!) ، بلکه نوشتن حرز به نام به این معنی است که انتهای دعای عربی نوشته شده ، به فارسی نام شخص هم اضافه می شود! که نه تغییری در معنی دعا ایجاد می کند و نه منبعی وجود دارد برای اینکه انتهای حرزها باید اینکار را کرد.

اما جهت اطمینان بیشتر ما با دفتر ایت الله بهجت (ره) تماس گرفتیم و این سوال را مطرح کردیم که جواب به این صورت بود ، منبعی و سفارشی مبنی بر به نام بودن حرز نیست و یا نام نوشتن حرز نیست و نیازی هم نیست.

پرسیدیم اگر حرزی که نام شخص روی آن نوشته شده است و شخص فوت کرد ، تکلیف حرز چه می شود ، ایا شخص دیگی می تواند استفاده کند ، جواب به این صورت بود که بله ایرادی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *